Akıllı Lens Ameliyatı

AKILLI LENS NEDİR?

Genç yaşlarda insanın doğal göz içi lensi her mesafede odaklama kapasitesine sahiptir. 40 yaşından sonraki kişiler yakın görme kaslarının zayıflamasıyla odaklama yeteneğini kademeli bir şekilde kaybeder ve yakın gözlük kullanmak zorunda kalır.

Türkiye'de Akıllı lens olarak bilinen premium çok odaklı - trifokal veya EDOF artırılmış derinlik hissi sağlayan lensler kaybedilen yakın görme ve odaklama yeteneğini telafi eden suni lenslerdir.

AKILLI LENS KİMLERE UYGULANIR?

  • Katarakt ameliyatlarında opaklaşmış lens alındıktan sonra göz içine hastanın göz yapısı ve koşulları uygun ise akıllı lens uygulanabilir.
  • 45 yaşını geçen, yakın görmesi bozulmuş, uzak görmede belirgin bozukluğu olan, uzak ve yakın gözlüklerle hayatını, işini, sosyal yaşamını sürdürmekte zorlanan kişilerde akıllı lens uygulanabilir.
  • Çocukluk çağı katarakt ameliyatlarında büyüme faktörleri göz önüne alınarak uygun vakalarda kullanılabilir.
  • Miyop astigmat ve hipermetrop gibi göz bozuklukları için lazer cerrahisi yapılmış gözlerde 45 yaşından sonra tekrarlama ve yakın görme kaybı için uygun vakalarda kullanılabilir.

Akıllı lens ve ön segment cerrahisi alanında uzman ve tecrübeli göz doktoru tarafından yapılan detaylı muayenede göz yapısı ve tetkik sonuçları uygun kişilerde, kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzına göre akıllı lens özenle seçilerek uygulanır.

AKILLI LENS KİMLERE TAKILMAZ?

İlerleyici göz hastalığı, kontrol altında olmayan glokom hastaları, şeker hastalığına bağlı kanamaları olan retinopati hastaları, sarı nokta hastalığı nedeniyle tedavi gören hastalarda akıllı lens uygun değildir.

Sadece yakın görme problemi olan, uzak görmede sıkıntısı olmayan kişilere uygulanmaz.

AKILLI LENS FİYATLARI NE KADAR?

Akıllı lensler için maliyet hesabı yapmadan önce bu lenslerin ameliyatla göz içine yerleştirildiği ve ömür boyu göz içinde kalacağı bilinmelidir. Yapılan cerrahi sonrasında ilerleyen yıllarda meydana gelecek bozulma ve sorunların telafisi mümkün olmayabilir.

Dünyada lens üretici yüzlerce firma çeşitli kalitelerde akıllı lens üreterek piyasaya sunmaktadır. Akıllı lens uygulamasına karar vermeden önce lensin dünya çapında kabul gören, FDA onaylı ve güvenilir bir marka olması önerilir. Fiyatlar üretici firmanın kalitesine göre çok değişkenlik gösterir.